Många av konstnärerna i utställningen har gett eko långt utanför konstvärlden, och det flyter inte sällan politiska underströmmar genom deras verk. Här återfinns Andres Serrano som genom sina slagkraftiga fotografier upprepat gett sig i kast med de sårigaste kapitlen i USAs historia: religion, rasism och krigföring. Vi möter Jenny Holzer (vars verk har gett namn åt utställningen), som i decennier använt språket för att belysa sådant som makten velat tysta. Här visas verk om människans sårbarhet av Louise Bourgeois, om slaveriet av Kara Walker och om kvinnlig utsatthet av Nan Goldin. Gemensamt för många av konstnärerna i utställningen är direktheten i tilltalet, bildspråket eller materialiteten.
Utställningen inkluderar verk av bl.a. Marina Abramović, Janine Antoni, Louise Bourgeois, Nan Goldin, Ann Hamilton, Jenny Holzer, Emily Jacir, Zoran Naskovski, Karyn Olivier, Yoko Ono, Roxy Paine, Dread Scott, Andres Serrano, Kara Walker och Robert Wilson. Verk av ett antal svenska konstnärer som varit aktiva i USA ingår också, såsom Axel (Annica) Karlsson Rixon, Monika Larsen Dennis, Ann-Sofi Sidén och Anne Thulin.
Marika och CG Wachtmeister reste till New York tillsammans första gången 1974. Sedan dess har staden, och dess konstnärer, utgjort deras största inspirationskälla. Det har under samma period skett många omdanande händelser i det amerikanska samhället, vilket speglas i konsten. Det tycks ändå ofattbart att vi nu befinner oss i en situation där upprätthållandet av demokratin är osäker, med oförutsägbara konsekvenser för omvärlden.
Marika Wachtmeister grundade 1987 den internationella utställningsverksamheten på Wanås i nordöstra Skåne, där flera av konstnärerna i samlingen har medverkat. Wanås Konst är idag en internationellt erkänd skulpturpark med över 80 permanenta verk i en storslagen bokskog och historiska byggnader.
Till utställningen publicerar Vandalorum en katalog i vilken den prisbelönte journalisten och författaren Martin Gelin skriver. Gelin har under många år varit USA-korrespondent för Dagens Nyheter och skrivit böcker såsom Den vita stormen – rasismens historia och USA:s fall (2022) och Imorgon är jag långt härifrån. Ett avskedsbrev till USA (2024).
Utställningen är producerad av Vandalorum och formges av TAF Studio. Andra utställningar med verk ur Marika och CG Wachtmeisters samling har tidigare visats på Kristianstads konsthall (2022) och Liljevalchs konsthall (2024).
Tack till: Tore G Wärenstams stiftelse, Barbro Osher Pro Suecia Foundation, Kulturrådet, Region Jönköpings län, Värnamo kommun
Foton:
Dread Scott, Pentagon (Obliterated Power), Cristin Tierney Gallery, New York
A. Karlsson Rixon, Winter Morning at Santa Monica
Mattias Lindbäck / Liljevalchs
Richard Hamilton, Guggenheim chrome, 1970
Janine Antoni, Unveiling, 1994
Ann-Sofie Sidén, Rocket Park, 2003